ÚRSO chce zároveň zistiť reálnu situáciu v teplárenstve ohľadom nákupu zemného plynu pre účely výroby tepla. Úrad preto zaslal výzvu na poskytnutie podkladov a informácií dodávateľom tepla, ktorí na výrobu tepla používajú zemný plyn.
Dôležité oznámenie a výzva pre dodávateľov tepla: ÚRSO zverejnil hodnoty korekčných koeficientov na rok 2022 Zobraziť galériu
ÚRSO dňa 17.09.2021 podľa § 4 ods. 5 vyhlášky č. 248/2016 Z.z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike v znení neskorších predpisov zverejnil na adrese: https://www.urso.gov.sk/parametre-pre-vypocet-ceny-tepla-na-rok-2022/ hodnoty korekčných koeficientov kp, ka, kb, kc, kd, ke, kf a kg na rok 2022.

ÚRSO s ohľadom na mimoriadne nepriaznivý vývoj cien zemného plynu na burze EEX (European Energy Exchange) v roku 2021 analyzuje situáciu pri nákupe zemného plynu teplárenskými spoločnosťami na rok 2022 za účelom posúdenia vplyvu nákupných cien zemného plynu na regulované ceny tepla, hlavne s dôrazom na ochranu záujmov slovenských domácností. Z tohto dôvodu úrad rozbehol proces úradného zisťovania aktuálnej situácie v teplárenstve ohľadom nákupu zemného plynu pre účely výroby tepla.

Predseda ÚRSO Andrej Juris: „Cieľom úradu je zamedzenie možným špekuláciám na trhu s plynom určeným na vykurovanie. Preto sme sa rozhodli zaslať výzvu na poskytnutie podkladov približne dvom stovkám dodávateľov tepla, ktorí používajú na výrobu tepla zemný plyn. Úrad si takto v rámci svojich kompetencií zmapuje celý trh a získa záväzné informácie o tom, ktorí dodávatelia tepla už majú plyn na rok 2022 nakúpený a ktorí ešte nie a za akú cenu. Na základe poskytnutých údajov úrad následne zváži ďalší postup.

Text výzvy na poskytnutie podkladov nájdete tu: Výzva na poskytnutie podkladov (pdf, 96,97kB)