Dňom 01.07.2022 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zmenil svoje sídlo a korešpondenčnú adresu: Tomášikova 28C, 821 01 Bratislava 3.
ÚRSO upozorňuje dodávateľov elektriny pre zraniteľných odberateľov na novelu vyhlášky úradu o spôsobe regulácie cien za dodávku elektriny pre zraniteľných odberateľov, ktorá je už publikovaná v Zbierke zákonov SR.
Dňa 27.06.2022 sa uskutočnilo medzinárodné online rokovanie, ktorého sa zúčastnili zástupcovia ÚRSO na čele s jeho predsedom Andrejom Jurisom a tiež vedúci predstavitelia spoločnosti OKTE, a.s. Za Ukrajinu to boli predstavitelia ministerstva pre energetiku, regulačného úradu NEURC, a zástupcovia prevádzkovateľa trhu s elektrinou OREE. Cieľom podujatia bolo oboznámenie sa s fungovaním trhov v oboch krajinách a prehĺbenie vzájomnej spolupráce.
Opatrenia, ktoré úrad presadzuje, majú ochrániť zraniteľných odberateľov pred dopadmi významného nárastu cien energii od 01.01.2023
Predseda ÚRSO Andrej Juris dňa 21. júna 2022 v Bratislave vystúpil v diskusnom paneli na prvom ročníku konferencie „Innovation is the Future: Making Our Environment, Society and Businesses More Sustainable through ESG“, ktorú organizovala Americká obchodná komora v SR.
Úrad sa rozhodol verejne prezentovať navrhovanú metodiku výpočtu hodnoty WACC na nadchádzajúce 6. regulačné obdobie (2023 – 2027) a návrh mechanizmu podpory aktív súvisiacich s rozvojom efektívnych dekarbonizačných, decentralizovaných a trvalo udržateľných riešení v sieťových odvetviach. Návrh obsahuje aj nástroj motivácie regulovaných subjektov na čerpanie financovania investícií z prostriedkov EÚ. Od účastníkov trhu a širšej odbornej verejnosti tak úrad očakáva spätnú väzbu k navrhovanej metodike a jej variantom.
Predseda úradu Andrej Juris spolu s riaditeľom kancelárie úradu Rudolfom Slezákom a riaditeľom odboru ekonomiky, informatiky a správy Radoslavom Kasanderom oboznámili dňa 13.06.2022 členov Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti s návrhom záverečného účtu ÚRSO za rok 2021. Poslanci následne po krátkej diskusii tento návrh schválili.
Tohtoročné výročné Európske fórum pre reguláciu elektroenergetiky sa uskutočnilo v dňoch 09.-10.6.2022 v Ríme. Dôležitým cieľom bolo posúdenie vývoja a ďalšieho smerovania vnútorného prepojeného trhu s elektrinou, s dôrazom na spustenie projektu prepojenia trhov na báze toku (tzv. Flow-Based Day-Ahead Market Coupling) v regióne Core (kam patrí aj Slovensko), ktoré sa uskutočnilo dňa 8.6.2022.
ÚRSO v pozícii vedúceho partnera, spoločne s partnerskými inštitúciami z Talianska a Grécka, naplno uviedol do praxe twinningový projekt EÚ, zameraný na poskytovanie odbornej pomoci a budovanie kapacít dvoch orgánov štátnej správy Palestíny: PENRA (Palestínsky úrad pre energetiku a prírodné zdroje) a PERC (Palestínska regulačná rada pre elektrickú energiu).
ÚRSO pozorne sleduje kroky Európskej komisie (EK), ktorá minulý týždeň predstavila plán REPowerEU, ktorý reaguje na dopady narušenia globálneho trhu s energiou spôsobeného ruskou inváziou na Ukrajinu.
V poslednom čase úrad zaznamenáva ohľadom vysokých cien energií množstvo otázok od odberateľov z celého Slovenska. V tejto súvislosti preto pripravil nasledujúce odpovede:
V dňoch 11. a 12. mája 2022 sa uskutočnilo 36. zasadnutie európskeho regulačného fóra pre reguláciu plynu, známeho aj ako Madridské fórum.
Úrad upozorňuje, že ani znižovanie rôznych distribučných poplatkov nedokáže plne kompenzovať dopady extrémneho nárastu trhových cien energií na svetových burzách.
Úrad pokračuje vo vyhodnocovaní obdržaných podnetov z verejnej diskusie o možných riešeniach krízovej situácie na neregulovaných trhoch s elektrinou a plynom v SR a na ich základe priebežne vydáva aj svoje odporúčania a stanoviská:
Úrad upozorňuje regulované subjekty v oblasti vodného hospodárstva, že podľa § 12 vyhlášky č. 21/2017 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvádzania a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou, majú do 31. 05. 2022 povinnosť predložiť úradu skutočné údaje za rok 2021 za každú regulovanú činnosť osobitne.
Na základe požiadavky Európskej Komisie a v kontexte prebiehajúcej energetickej krízy zverejnila dňa 29.04.2022 agentúra ACER svoje hodnotenie súčasného modelu veľkoobchodného trhu s elektrinou.
Predseda úradu Andrej Juris dňa 27.04.2022 diskutoval na ďalšom zo stretnutí členov platformy ENERGOKLUB® a pozvaných hostí, tentokrát na tému: "Ako odvrátiť kolaps na trhu s energiami?"
Úrad vydal predbežné opatrenie, ktoré má za cieľ zabrániť prevodom elektriny nakoľko existuje dôvodná obava, že dodávateľ elektriny A.En. Slovensko s.r.o. si nesplní svoje povinnosti alebo ich plnenie zmarí. Úrad takto využíva svoje nové kompetencie a týmto bezprecedentným spôsobom aktívne rieši aktuálne problémy odberateľov elektriny spoločnosti A. En. Slovensko s. r. o, ktorá dňa 03.05.2022 stratí spôsobilosť dodávať im elektrinu.
Úrad v poslednom čase zaznamenáva veľké množstvo žiadostí o informácie ohľadom aktuálne prijatého zákona, ktorý okrem iného rozširuje okruh subjektov spadajúcich pod cenovú reguláciu "zraniteľných odberateľov". (zákon č. 85/2022 Z.z, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 250/2012 Z. z.)
Úrad upozorňuje, že pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien energií môžu regulované ceny elektriny a plynu pre regulovaných odberateľov v roku 2023 vzrásť o 80 až 100 % oproti súčasnosti, v prípade tepla až o vyše 40 %. Zlacnená elektrina z Memoranda so Slovenskými elektrárňami, a.s. môže zásadne minimalizovať dopady trhových cien na domácnosti v prípade elektriny, avšak v prípade plynu obdobný cenovo primeraný zdroj zemného plynu absentuje.