Úrad zvažuje ich použitie na splatenie tzv. historického dlhu TPS a na poskytnutie systémových zliav z TPS pre odberateľov elektriny.
euro-2137482_1920 Zobraziť galériu
ÚRSO transparentne, na mesačnej báze informuje odbornú ako aj laickú verejnosť o tom, koľko financií ide v skutočnosti na podporu výroby elektriny z OZE a VÚKVET, nakoľko ju financujú sami odberatelia vo svojich pravidelných účtoch za elektrinu v rámci tzv. tarify za prevádzkovanie systému (TPS).

Systém podpory OZE a VÚ KVET priebežne za obdobie január až apríl 2021 vykazuje prebytky v objeme cca 31,3 milióna eura. Môže za to rýchly rozbeh ekonomiky, ktorý spôsobuje rast spotreby elektriny v prvých štyroch mesiacoch roka 2021, čím následne rastú aj výnosy z tarify za prevádzkovanie systému. Nie menej významným faktorom vplývajúcim na stav finančných zdrojov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a VÚKVET je aj vývoj ceny silovej elektriny na dennom trhu, ktorá v prvých štyroch mesiacoch roka 2021 zaznamenala dynamický rast a v priemere sa za toto obdobie pohybovala až nad úrovňou 55 Eur za MWh.

Predseda ÚRSO Andrej Juris: „ÚRSO priebežné prebytky v tarife za prevádzkovanie systému eviduje. Každopádne, pre nájdenie systémového riešenia na ich využitie v rámci regulačného rámca, bude dôležité aký bude ďalší trend vývoja objemu finančných zdrojov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a VÚKVET. Z dostupných údajov sa dá v letných mesiacoch predpokladať pokles v tvorbe prebytku a bude potrebné počkať na skutočný vývoj tvorby finančných zdrojov až do tretieho štvrťroka, kedy bude možné pracovať s presnejšími hodnotami. ÚRSO predbežne preferuje ako systémové riešenie použitie prebytkov na odľahčenie tzv. historického dlhu TPS a na poskytnutie systémových zliav z TPS pre odberateľov elektriny.“

Aktualizovaný stav finančných zdrojov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a VÚKVET za apríl 2021 nájdete tu: (pdf, 394,17 kB)