Preskočiť na hlavný obsah

Úspešná konferencia „Regulácia na prahu nového obdobia - míľniky a perspektívy“

Vypublikované:

Mesto Martin sa 8.septembra 2016 stalo ozajstným centrom energetiky v strednej Európe.  To všetko vďaka konferencii s názvom  „Regulácia na prahu nového obdobia - míľniky a perspektívy“, ktorú v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine zorganizoval  Úrad pre r

Mesto Martin sa 8.septembra 2016 stalo ozajstným centrom energetiky v strednej Európe.  To všetko vďaka konferencii s názvom  „Regulácia na prahu nového obdobia - míľniky a perspektívy“, ktorú v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine zorganizoval  Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Hovorí sa, že všetko je o ľuďoch a v prípade tejto mimoriadnej konferencie sa to opäť potvrdilo. K tomu, že sa niesla v slávnostnom duchu a mala veľmi reprezentívnu atmosféru rozhodujúcou mierou prispeli pozvaní hostia a ich osobné a odborné príspevky. Svoje prezentácie predstavili okrem predsedu úradu Jozefa Holjenčíka, napríklad Ján Petrovič z ministerstva hospodárstva,  bývalý podpredseda ÚRSO Ján Klepáč,  prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský, Ivan Noveský z ERU, Michal Miko  z ACER, prezident ERO Maciej Bando,  podpredseda HUE Attila Nyikos,  prezident AERS Ljubo Macic,  komisár NEURC Volodymyr Ievdokimov, člen predstavenstva Západoslovenská distribučná Marián Kapec, predseda predstavenstva SPP-D,a.s. František Čupr, generálny riaditeľ eustream a.s. Rastislav Ňukovič, generálny sekretár SZVT Stanislav Janiš, či na tému spolupráca akademickej obce s úradom vystúpil prof. František Janíček. Okrem hostí zo Slovenska sme  na konferencii privítali aj odborníkov zo zahraničia, konkrétne z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Gruzínska a Srbska, celkovo vyše dvesto hostí!
    Jednotlivé prezentácie expertov boli zamerané na súčasnosť a perspektívy regulácie  
na Slovensku a v Európe, míľniky v činnosti úradu a súčasný stav regulácie, ďalej na cenovú reguláciu, jej potrebu a limity, trendy, priority a ciele podľa novej regulačnej politiky, spoluprácu krajín V4 a ciele a úlohy ACER.  Odborné príspevky sa týkali aj tém ako  Energetická únia a nevyhnutnosť medzinárodnej spolupráce, úlohy a postavenie národných regulátorov  v kontexte Európskej únie, boj proti energetickej chudobe, či investičné príležitosti so zreteľom na plánované  plynárenské projekty Nord Stream 2 a BACI.
   Na konferencii pochopiteľne rezonovali aj mimoriadne úspešné twinningové projekty úradu v Azerbajdžane, v Srbsku a aktuálne na Ukrajine, ktorými ÚRSO výborne reprezentuje Slovensko v zahraničí. Súčasťou martinskej konferencie bolo aj stretnutie partnerských regulačných úradov z krajín V4, na ktorom sa okrem iného dohodol spoločný postup pri  plynovom prepojení Sever-Juh s Poľskom a riešili sa otázky medzinárodnej spolupráce a pomoci partnerskému úradu z Ukrajiny.  Úrad navyše v rámci konferencie zorganizoval brífing, ktorý sa tešil veľkému záujmu zástupcov médií. Predseda úradu na ňom novinárov okrem iného informoval  o výsledkoch hĺbkovej kontroly majetku distribučných spoločností (RAB), ktorú zorganizoval a riadil práve úrad a ktorá nemá svojím rozsahom obdobu nielen v histórii Slovenska, ale celej Európskej únie.
    
„Som nesmierne rád, že na našu konferenciu v Martine prijalo pozvanie také množstvo odborníkov z oblasti energetiky. Ich odozvy a mimoriadna spokojnosť svedčia o tom, že naše veľké úsilie pri organizácii tohto podujatia sa skutočne vyplatilo,“ povedal po skončení konferencie predseda úradu Jozef Holjenčík a dodal: „Odborné príspevky a diskusie, ako aj skvelý kultúrny program, či obyčajné ľudské stretnutia partnerov a priateľov, ktoré som si mohol na konferencii vypočuť a osobne zažiť len potvrdzujú, že úrad má za sebou množstvo výbornej práce a celkovo môže byť na svoju pätnásťročnú existeniu skutočne hrdý. Zároveň je to aj dobrá správa pre všetkých obyvateľov Slovenska, pre ktorých je férová regulácia cien energií bytostne dôležitá.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skočiť na začiatok obsahu Skočiť na hlavičku