ÚRSO výrazne znižuje ceny taríf TSS
Slovenské podniky aj domácnosti pocítia úľavu na cenách elektriny.
ÚRSO vydal príslušné cenové rozhodnutie 28.10.2025. Prináša najvýraznejší pokles TSS za posledné roky.
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík: „Úrad z vlastnej iniciatívy vyzval spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) a OKTE, a.s. na preskúmanie TSS, pričom v náročnom cenovom konaní sme identifikovali dôvody na zníženie cien.“
Zmena:
Pre odberateľov v skupine 2 (nad 1 GWh ročne) sa tarify znížia o - 51,07 %, pre skupinu 3 (nad 100 GWh ročne) o - 11,41 %. Ide o najvýraznejší pokles TSS za posledné roky.
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík: „Pri tomto rozhodnutí sme vychádzali z analýz a dát, ktoré sme dôsledne preverili počas cenového konania. Súčasne pripomínam, že ako regulátor trváme na dôslednom dodržiavaní európskej legislatívy a povinnosti zúčtovateľa odchýlky na zabezpečení spravodlivého zúčtovania nákladov aj výnosov.“
Zmena regulátora v cenách taríf TSS sa dotkne širokého spektra služieb - od kúpeľníctva a zdravotnej starostlivosti až po telekomunikácie a priemysel. Multiplikačný efekt zníženia cien sa tiež môže pozitívne prejaviť aj v rozpočtoch domácností.
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík: „Regulácia má byť aktívna, spravodlivá a odvážna. Dnes sme ukázali, že dôsledná cenová politika národného regulátora vie, v spojení s konštruktívnym prístupom spoločností SEPS a OKTE, priniesť ďalšiu reálnu úľavu pre slovenskú ekonomiku.“
ÚRSO týmto krokom zároveň posilňuje konkurencieschopnosť a transparentnosť trhu a pomáha slovenským firmám zvládať stagnáciu európskej ekonomiky spôsobenú nerozumnými politickými rozhodnutiami EÚ v oblasti energetiky.