Preskočiť na hlavný obsah

ÚRSO k tzv. maričom elektriny

Vypublikované

Úrad dlhodobo upozorňuje na potrebu návratu k zdravému rozumu pri chaotickej výstavbe zdrojov na výrobu tzv. zelenej energie v Európskej únii.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok

Úrad v poslednom čase zaznamenal viacero otázok ohľadom tzv. maričov elektriny, ktoré sa stali horúcou témou diskusií najmä v Česku.

Tieto zariadenia sú navrhnuté na spotrebovanie prebytočnej elektrickej energie v distribučnej sústave tým, že ju premieňajú na teplo, ktoré sa následne vypúšťa do okolitého prostredia bez ďalšieho využitia. Proces sa využíva najmä v situáciách, keď je výroba elektriny
z obnoviteľných zdrojov v EÚ, ako sú solárne panely alebo veterné turbíny, vyššia než aktuálna spotreba, čo môže viesť k destabilizácii elektrickej sústavy. 

K "boomu" prispieva aj to, že mariče sa môžu zapájať do poskytovania podporných služieb pre prenosovú sústavu, kde ich prevádzkovatelia dostávajú zaplatené za okamžité spotrebovanie elektriny a české distribučné spoločnosti údajne zaznamenali prudký nárast žiadostí o pripojenie.

Tento spôsob riešenia však považuje ÚRSO za neakceptovateľný.

Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík:Opäť sa len potvrdzujú argumenty ÚRSO, ktorý pri chaotickej výstavbe zdrojov na výrobu tzv. zelenej energie v EÚ, dlhodobo volá po návrate k zdravému rozumu. Tzv. mariče elektriny úrad považuje za neekologické a neekonomické plytvanie vyrobenou elektrinou, ktorá bola navyše paradoxne vyrobená ako tzv. zelená!“ 

V rámci aktuálnych diskusií o efektívnom využívaní energetických zdrojov sa tak opätovne potvrdzujú argumenty Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. ÚRSO dlhodobo upozorňuje na potrebu návratu k zdravému rozumu pri chaotickej výstavbe zdrojov na výrobu tzv. zelenej energie v Európskej únii a k návratu k zdravému energetickému mixu, ktorého čistá jadrová elektrina musí byť základom.

 

Skočiť na začiatok obsahu Skočiť na hlavičku