Preskočiť na hlavný obsah

Úrad rozvíja spoluprácu v Moldavsku

Vypublikované:

Prezentácia slovenských skúseností, ktoré sa dajú využiť pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie v Moldavsku v rámci programu CETIR.

Prezentácia slovenských skúseností, ktoré sa dajú využiť pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie v Moldavsku v rámci programu CETIR. To bola nosná téma pracovnej cesty predsedu a podpredsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka a Miroslava Čelinského v Moldavskej republike v dňoch 25. - 27.októbra 2016. Rokovanie s predstaviteľmi Moldavského regulačného úradu (ANRE) bolo súčasťou plánovanej bližšej spolupráce oboch národných regulátorov.

Mimoriadne vyťažený. Taký bol program pracovnej návštevy predstaviteľov ÚRSO v hlavnom meste Moldavska Kišiňove. Moldavská strana pre nich okrem iného pripravila účasť na podujatí v rámci projektu ekonomickej diplomacie s názvom: „Energia pre 21. storočie: bilaterálne slovensko-moldavské energetické fórum“. „Stretnutia s moldavskými odborníkmi a ich záujem o spoluprácu s ÚRSO len znova potvrdili fakt, že naši experti sa tešia vo svete výbornému renomé. A to aj vďaka úspešne zvládnutej  pomoci nečlenským krajinám únie vo forme twinningových projektov,“ zdôraznil Jozef Holjenčík.

V Kišiňove sa tiež predseda ÚRSO zúčastnil bilaterálnych rokovaní s veľvyslancom SR v Moldavsku Róbertom Kirnágom a pracovného stretnutia so zástupcami Ministerstva hospodárstva Moldavskej republiky a Moldavskej agentúry pre energetickú efektívnosť, všetky rozhovory sa niesli v duchu plánovanej slovensko-moldavskej spolupráce.

Zásadné bolo tiež rokovanie na pôde Moldavského regulačného úradu s predsedom ANRE Sergiu Ciobanu. Jozef Holjenčík na ňom predstavil moldavským partnerom ÚRSO,  jeho históriu, činnosť a rozsah pôsobenia. Predstaviteľov ANRE zaujímali najmä bohaté skúsenosti slovenského regulátora pri úspešných twinningových projektoch, zaujímali sa tiež o medzinárodné aktivity úradu v rámci spolupráce krajín V4 i v rámci združenia ERRA. „Moldavským partnerom sme ponúkli  naše  skúsenosti pri praktickej implementácii európskej legislatívy v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie a tiež naše skúsenosti z twinningových projektov,“  povedal Jozef Holjenčík.  Zároveň zdôraznil význam v súčasnosti realizovaného twinningového projektu pod patronátom ÚRSO na Ukrajine a to aj vzhľadom na podobné podmienky obidvoch krajín.

Moldavskí odborníci informovali o situácii v energetike a regulácii v ich krajine. Potvrdili pritom záujem úzko spolupracovať s ÚRSO pri potrebných reformách a to hneď ako sa vyjasnia vzťahy medzi Kišiňovom a Bruselom pri podpore rozvoja energetiky v Moldavsku.

Nasledovali ďalšie expertné i priateľské stretnutia, množstvo doplňujúcich otázok,  ako aj nadväzovanie pracovných a osobných vzťahov, či dohoda na prehlbovaní ďalšej spolupráce. Podľa nej zástupcovia ANRE oslovia ÚRSO s návrhom ďalšieho postupu pri vzájomnej spolupráci. „Úrad vie dať moldavskej strane  k dispozícii svojich najlepších odborníkov. Tí sa budú snažiť, tak ako to bolo pri všetkých našich doterajších medzinárodných činnostiach, aby ciele projektu boli naplnené a fungovali nielen na papieri, ale aj v realite,“ zdôraznil predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

Skočiť na začiatok obsahu Skočiť na hlavičku