Preskočiť na hlavný obsah

Rozhovor s Dmytro Vovkovom, predsedom NEURC

Vypublikované:

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pomáha Ukrajine pri reformovaní trhu s elektrinou.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pomáha Ukrajine pri reformovaní trhu s elektrinou. Naši experti tak pokračujú v práci na dvojročnom twinningovom projekte s Ukrajinským národným regulačným orgánom pre energetiku a verejné služby (NEURC).  Táto prelomová udalosť pre ukrajinskú energetiku má názov: „Podpora národného regulačného orgánu pre energetiku a verejné služby (NEURC) v procese reformy trhu s elektrinou na Ukrajine.“  Pohľad ukrajinskej strany prinášame v rozhovore s predsedom NEURC Dmytro Vovkom:

Dmytro Vovkov, predseda NEURC

Aké sú dnes najväčšie rozdiely medzi stavom energetického prostredia na Ukrajine v porovnaní so Slovenskom, respektíve EÚ? V súčastnosti máme stále na Ukrajine model tzv. trhu jedného odberateľa, ktorý bol zavedený v dôsledku energetickej reformy v rokoch 1994-1996. Táto reforma dovolila stabilizovať energetický sektor po kríze v 90. rokoch, ale dnes už nespĺňa časové požiadavky ukrajinskej ekonomiky a nezodpovedá ani cieľovému modelu trhu s elektrinou v EÚ. Prechod na nový, viac konkurenčný trhový model, ktorý je kompatibilný s cieľovým modelom jednotného trhu s energiou v EÚ je záväzok, ktorý má Ukrajina splniť v rámci Dohody o pridružení s Európskou úniou a v rámci Zmluvy o založení Energetického spoločenstva. Pri reforme trhu s elektrinou by mala tiež Ukrajina riešiť otázku oddelenia prevádzkovateľov prenosových a distribučných sústav. Pokiaľ ide o reguláciu prirodzených monopolov v oblasti elektroenergetiky, na Ukrajine je potrebný prechod  od systému regulácie, ktorý je do značnej miery stanovený plánovanym hospodárstvom, k metódam regulácie špecifickým pre trhovú ekonomiku.

Aké sú očakávania ukrajinskej strany od tohto projektu? Komisia sa zvlášť spolieha na podporu našich slovenských partnerov pri zavádzaní  rozvinutého regulačného rámca do praxe. Projekt, ktorý sme začali, sa zaoberá kľúčovými otázkami vývoja a implementácie regulačného rámca do nového modelu trhu s elektrinou v súlade s požiadavkami tretieho energetického balíka EÚ.

Twinning to nie je iba jednosmerná pomoc, je to nástroj vzájomnej spolupráce i spoločných záväzkov. Čo to znamená v rámci tohto projektu pre ukrajinskú stranu? V rámci regulácie máme už rozsiahle skúsenosti v spolupráci so zahraničnými partnermi Energetického spoločenstva a jeho pracovných skupín, s regionálnymi združeniami regulátorov ERRA Energy a v rámci partnerstva aj s regulačnými komisiami USA. Naša komisia dostala technickú výpomoc a poradenské služby v mnohých medzinárodných projektoch. Tento twinningový projekt sa však podstatne líši od týchto druhov spolupráce. Pri jeho realizácii sa totiž rovnako zapájajú naši odborníci spolu s kolegami z regulačných orgánov EÚ. Pripravené správy o projekte, návrhy predpisov, metodík, inštrukcie  sú síce dôležité, ale to nie je hlavným cieľom našej spoločnej práce. Pre nás je dôležitejšie to, že zamestnanci našej komisie spolupracujú na všetkých úrovniach so svojimi partnermi z regulačných orgánov EÚ, vymieňajú si skúsenosti  a  spoločne hľadajú riešenia problémov.

Projekt je zatiaľ iba na začiatku. Môžete však už teraz povedať ako funguje spolupráca s odborníkmi zo slovenského ÚRSO? Prvé dojmy sú pozitívne, vysoko oceňujeme úroveň zručností a skúseností našich slovenských partnerov. Slovenskí a ukrajinskí špecialisti sú vysoko motivovaní pre dosiahnutie stanovených cieľov twinningového projektu. V súčasnej dobe sa projekt nachádza v rannom štádiu realizácie, už sa uskutočnili prvé stretnutia s expertami zo Slovenska. Počas nich sa členovia našej komisie oboznámili s aktuálnymi informáciami o legislatíve a regulácii v praxi v krajinách EÚ, a to najmä na Slovensku a následne ukrajinská strana informovala slovenských kolegov o systéme regulácie elektriny na Ukrajine a o skúsenostiach  našej komisie. Rovnako sme hovorili aj  problematických otázkach, ktoré očakávame, že budeme riešiť v spolupráci so slovenskými odborníkmi v rámci twinningového projektu.

Čo je podľa vás najdôležitejšou záležitosťou, ktorú treba zabezpečiť, aby bol tento projekt úspešný? Je samozrejmé, že úspech takýchto projektov závisí od výkonnej spolupráce organizácií aj jednotlivcov. A predovšetkým,  kľúčom k úspechu je koordinovaná práca, vzájomné porozumenie a podpora medzi ukrajinskou a slovenskou stranou. My sa budeme usilovať o to, aby sme pripravili čo najpriaznivejšie prostredie pre úspešnú realizáciu projektu.

 

 
Skočiť na začiatok obsahu Skočiť na hlavičku