Jozef Holjenčík: Všetko sa dá nahradiť, ale otázka je za akú cenu
Úrad má za to, že zastavenie tranzitu plynu potrubím cez Ukrajinu vedie k výraznému zvýšeniu cien plynu pre SR i EÚ.

Úrad upozorňuje na komplikácie spojené s pokusmi nahradiť dovoz ruského potrubného plynu do EÚ a SR.
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík: „Nahradiť sa dá všetko, aj dovoz ruského plynu potrubím cez Ukrajinu dovozom LNG, ale otázka je za akú cenu a koľko to bežných odberateľov plynu v SR a EÚ bude nakoniec stáť. Zatiaľ to vyzerá na dvojnásobný nárast ceny plynu.“
Úrad má za to, že zastavenie tranzitu cez Ukrajinu vedie k výraznému zvýšeniu cien plynu a vyšším nákladom na jeho prepravu. Dovoz LNG, ktorý v roku 2024 tvoril cca 40 % dodávok plynu do EÚ, je síce alternatívou, no jeho vyššia cena a volatilita predstavujú výzvu. Konkurenčný dopyt z Ázie navyše tiež zvyšuje tlak na trhové ceny.
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík: „Alternatívne trasy pre potrubný plyn, ako napríklad TurkStream, majú obmedzenú kapacitu a nedokážu plne nahradiť tranzit cez Ukrajinu. SR sa dnes môže spoliehať na svoje zásoby plynu a dovoz cez maďarsko-slovenské prepojenie, čo však nie je dlhodobo udržateľné. Povinné skladovanie plynu podľa nariadení EÚ môže navyše v letných mesiacoch ešte viac zvýšiť ceny.“
Úrad zdôrazňuje, že vyššie ceny plynu ovplyvňujú aj konkurencieschopnosť európskych podnikov. Závislosť od LNG môže viesť k podobnej situácii, aká bola v minulosti s ruským plynom. Regulátor preto apeluje na posilnenie dodávok plynu plynovodmi a na hľadanie udržateľných riešení pre energetickú bezpečnosť v EÚ.