Jediná istota pri vývoji cien elektriny je neistota
Ako ešte dokáže pandémia koronavírusu zamávať s cenami elektriny na burzách? A aké sú možné scenáre? Hrozí ďalšia nestabilita, či už vidieť svetlo na konci tunela?
Ako ešte dokáže pandémia koronavírusu zamávať s cenami elektriny na burzách? A aké sú možné scenáre? Hrozí ďalšia nestabilita, či už vidieť svetlo na konci tunela? To sú otázky, ktoré Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vníma v týchto ťažkých ekonomických časoch obzvlášť citlivo a snaží sa tento vývoj predikovať, najmä keď má ambíciu zabezpečiť na Slovensku spravodlivé a primerané koncové ceny energií.
Faktom je, že energetické komodity obchodované na spoločných energetických burzách sa navzájom ovplyvňujú. Ropa ako komodita významne vplýva na cenu ostatných energií a ich cenový vývoj. Európske komoditné burzy do značnej miery ovplyvňuje aj vnútropolitická a hospodárska situácia v rámci únie. Pandémia koronavírusu dramaticky ovplyvnila ďalší priebeh hospodárskeho vývoja v eurozóne. Zároveň sa ale neoslabil ani vplyv nákladov uhoľných a plynových elektrární, odrážajúci pokles cien uhlia, plynu a vývoj na trhu s emisnými povolenkami.
Vysoká neistota spojená s vplyvom pandémie na hospodársky výhľad eurozóny si vyžaduje analýzu založenú na alternatívnych scenároch vývoja. Podľa prognózy ECB by mal reálny HDP v eurozóne v druhom štvrťroku v prípade mierneho scenára klesnúť o približne 10 %, v prípade závažného o 16 %. Príčinou slabšieho oživenia v závažnom scenári je predpoklad prísnejších opatrení proti šíreniu nákazy ako pri miernom scenári. Pre ďalšie roky sa očakáva mierny rast reálneho HDP (približne 0,2 percentuálneho bodu v roku 2021 a 0,1 percentuálneho bodu v roku 2022).
Slovenská ekonomika by zase podľa MF SR mala v dôsledku globálnej pandémie klesnúť v roku 2020 o 9,8 %. Nižší bude domáci aj zahraničný dopyt. V druhej polovici roka by sa mala naša ekonomika začať postupne zotavovať, čo vytlačí rast HDP v roku 2021 na 7,6 %. Ekonomika zostane na celom horizonte podchladená a predkrízovú úroveň doženie, podľa prognózy MF SR, až koncom roku 2022. Na úrovni EÚ a SR sú zároveň prijímané opatrenia k zmierneniu dopadov a oživeniu hospodárstva. Podľa návrhu EK by tak mala Slovensku pripadnúť suma takmer ôsmich miliárd eur.
Z uvedených ekonomických ukazovateľov pre nasledovné obdobie 2020 až 2022 je veľmi pravdepodobné, že môžu nastať scenáre, ktoré neočakávane spôsobia volatilitu cenovej hladiny elektrickej energie zverejňovanej na burze PXE Praha na ročnej báze. Ďalší vývoj na burze je závislý predovšetkým od dopytu a ponuky, pričom jeho predikcia vzhľadom k prebiehajúcej pandémii COVID-19 je vysoko nestabilná. Vývoj burzovej ceny elektriny v Európe nie je možné sofistikovane predikovať, nakoľko závisí od množstva už uvedených faktorov, ako aj od podmienok hospodárskej, energetickej a politickej situácie v danej geografickej oblasti a najnovšie aj od vývoja prebiehajúcej celosvetovej pandémie koronavírusu. Napriek tomu v blízkej budúcnosti úrad predpokladá pravdepodobnú pokračujúcu volatilita pri aktuálnych nízkych úrovniach cien elektriny. Čo tak zostáva isté, je aspoň hodnota 46,1081 EUR/MWh, ktorú už úrad zverejnil ako priemernú cenu elektriny na burze PXE Praha a ktorá bude vstupovať do cenových konaní na rok 2021.