Preskočiť na hlavný obsah

ÚRSO Ombudsman reaguje na zasielanie dohôd o ukončení zmluvy na združenú dodávku plynu za ceny regulované úradom dodávateľom Energie2, a.s.

Vypublikované:
Obsah
V posledných dňoch sa na úrade stretávame s viacerými podnetmi na dodávateľa - spoločnosť Energie2, a.s., ktorá listom s názvom „Mimoriadna zmena dodávateľa plynu!!! zníženie ceny plynu" a návrhom "Dohody o ukončení zmluvy o združenej dodávke zemného plynu za cenu regulovanú úradom" svojich odberateľov plynu vyzýva k tomu, aby podpísali dohodu a ukončili zmluvu o združenej dodávke zemného plynu s týmto dodávateľom. Dodávateľ Energie2, a.s. argumentuje tým, že ide o postup vychádzajúci z vyhlásení Ministerstva hospodárstva SR, na základe ktorého sa odberatelia pri prepise zmluvy k inému dodávateľovi (konkrétne k SPP a.s., ZSE Energia, a.s. a VSE, a.s.) dostanú k lepším a nižším cenám ako by im dodával ich súčasný dodávateľ.

Úrad považuje informáciu zasielanú dodávateľom Energie2, a.s. s za klamlivú a neúplnú, ktorá môže pôsobiť na odberateľa nátlakovo, vzhľadom na vyjadrenie konkrétneho dátumu 31.8.2022 na uskutočnenie zmeny a upozornenia, že ak odberateľ zmenu neuskutoční, bude musieť platiť za plyn zvýšenú cenu bez možnosti skoršej výpovede.

Odberatelia plynu v domácnosti majú garantovanú regulovanú cenu za dodávku plynu v zmysle zákona č. 250/2012 Z.z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o regulácii“) a zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o energetike“).

Cena za dodávku plynu pre zraniteľných odberateľov v roku 2023 bude vzhľadom na vývoj na trhu s energiami vyššia, avšak záleží od cenového návrhu dodávateľa plynu a následne od schváleného cenového rozhodnutia jednotlivým dodávateľom, aká cena za dodávku plynu bude nakoniec platná pre odberateľov v domácnosti, ktorí podľa zákona o regulácii patria medzi zraniteľných odberateľov s regulovanou cenou za dodávku plynu.

Odberateľ má platnú a účinnú zmluvu na dodávku plynu dovtedy, kým zmluvu neukončí jedným zo spôsobov uvedených v zmluve, resp. upravených všeobecne záväznými právnymi predpismi.


Ako by na takéto výzvy mali odberatelia reagovať?

Úrad odberateľom odporúča, aby si uvedenú zmenu dodávateľa dobre premysleli a nenechali sa tlačiť do úkonov, ktoré urobiť nechcú a najmä aby bezhlavo neuzatvárali ponúknutú dohodu bez toho, aby mali uzavretú zmluvu s novým dodávateľom. Ak by odberateľ odoberal plyn bez toho, aby mal uzatvorenú platnú a účinnú zmluvu o dodávke, išlo by o neoprávnený odber.

Ku koncu roka je dodávateľ povinný zverejniť na svojej web stránke schválené cenové rozhodnutie úradu s maximálnymi cenami za dodávku plynu a cenník za dodávku plynu, na základe ktorého sa odberateľ vie rozhodnúť, či zostane u svojho dodávateľa aj počas ďalšieho obdobia alebo ukončí zmluvu z dôvodu zmeny ceny (odporúčame preštudovať si Obchodné podmienky v časti ukončenia zmluvy).

Odberateľ má právo zmeniť dodávateľa kedykoľvek, ak mu to umožní viazanosť zmluvy, prípadne zákon a nie len v období do 31. 08. 2022, musí si však riadne preštudovať obchodné podmienky, nakoľko výpoveď zo zmluvy môže byť v niektorých prípadoch podmienená zmluvnou pokutou.

Ak by sa stalo, že spoločnosť Energie2, a.s. nebude vedieť zabezpečiť dodávku plynu pre svojich odberateľov, odberatelia sa dostanú do tzv. dodávky poslednej inštancie, kde bude dodávka plynu zabezpečená zo strany dodávateľa poslednej inštancie a nestane sa, že by im plyn dodávaný nebol.


Čo ak som ako odberateľ už túto dohodu podpísal? Môžem ju zrušiť, respektíve reklamovať? Ak áno, aký je postup?

Odberateľom, ktorí podpísali dohodu o ukončení zmluvy o združenej dodávke zemného plynu za cenu regulovanú úradom a zároveň nemajú k dátumu jej účinnosti (čo je podľa návrhu dohody neurčito vyjadrený „najbližší možný termín“) zabezpečenú dodávku plynu od iného dodávateľa odporúčame osloviť dodávateľa Energie2, a.s. a dohodnúť sa na riešení jeho situácie. Odberateľ by ostal bez zmluvy, čiže by neoprávnene odoberal plyn. V každom prípade sa odberateľ musí najskôr s požiadavkou späťvzatia, zrušenia resp. úpravy účinnosti dohody obrátiť na dodávateľa Energie2, a.s., nakoľko dohoda je zmluvou medzi odberateľom a dodávateľom a o jej platnosti alebo neplatnosti môže rozhodnúť len všeobecný súd. Ak by odberateľ so svojou požiadavkou nebol u svojho dodávateľa úspešný, môže sa následne obrátiť na úrad.

Úrad taktiež informuje dotknutých odberateľov, že na základe vyjadrenia vedenia spoločnosti Enegrie2, a.s., ak odberateľ chce naďalej ostať zákazníkom ich spoločnosti, zmluva o združenej dodávke plynu naďalej zostáva v platnosti a spoločnosť Energie2, a.s. bude týmto zákazníkom aj naďalej dodávať zemný plyn v súlade so zmluvou a aplikovateľnou legislatívou. V prípade, že ktorýkoľvek z oslovených zákazníkov podpísal dohodu o ukončení združenej zmluvy o dodávke plynu a chce zmeniť dodávateľa, len ešte nestihol uzavrieť zmluvu o združenej dodávke plynu s novým dodávateľom, môže tak urobiť aj v nadchádzajúcom období, až pokým riadne neuzatvorí nový zmluvný vzťah s novým dodávateľom.
Aktualizované:
Skočiť na začiatok obsahu Skočiť na hlavičku