CEER

CEER_new logo

Rada európskych energetických regulátorov (CEER) je nezávislé, neziskové a dobrovoľné združenie energetických regulátorov z členských štátov EÚ a ďalších európskych krajín založené v súlade s belgickým právom so sídlom v Bruseli. CEER dosahuje svoje ciele na úrovni expertných pracovných skupín a slúži ako fórum na výmenu poznatkov a skúseností medzi regulačnými orgánmi. Usiluje sa o vytvorenie jednotného, konkurencieschopného, efektívneho a udržateľného vnútorného trhu s elektrinou a plynom v Európe. Zástupca úradu sa na pravidelnej báze aktívne zúčastňuje zasadnutí valného zhromaždenia CEER.
 
Stratégia CEER zaručuje, že podľa osvedčených regulačných zásad jednotlivé regulačné orgány dôsledne uplatňujú a prispôsobujú najlepšie regulačné postupy v celej Európe a prispievajú tak k integrovanejším trhom v prospech všetkých európskych občanov.

Dôležitým spoločným dokumentom ACER a CEER reflektujúcim Európsku zelenú dohodu bol v roku 2019 „Bridge beyond 2025“, ktorý sa zameriava najmä na tieto oblasti: vytvorenie likvidného, konkurencieschopného a integrovaného veľkoobchodného trhu s energiami; zvyšovanie bezpečnosti dodávok v Európe, integrácia trhov s energiou; prechod na nízkouhlíkovú spoločnosť so zvýšeným počtom obnoviteľných zdrojov energie a inteligentnými a flexibilnými pohotovými dodávkami energie; výhody a ochrana spotrebiteľov; budovanie dialógu so zainteresovanými stranami, spolupráca a nové mechanizmy riadenia; posilnenie spolupráce NRO na EÚ úrovni.

Stratégia CEER 2022-2025 je zhrnutá nasledovne:

Logo pre trend čistej energie, dekarbonizácie a uhlíkovej neutralityLogo Strategie CEER 2022–2025 Posilnenie postavenia spotrebiteľov

CEER v úzkej spolupráci s ACER a BEUC (Európska organizácia pre spotrebiteľov) spoločne vyvíjajú maximálne úsilie o presadzovania práv spotrebiteľa. K problematike bol publikovaný aj dokument: 2030 Vision for Energy Consumers
 
ÚRSO sa aktívne podieľa prostredníctvom svojich zástupcov na jednotlivých pracovných skupinách a podskupinách, adhoc skupinách pôsobiacich v rámci ACER a CEER.
 

 

Energy Community

Logo medzinárodnej organizácie Energy Community so sídlom vo Viedni


Úrad participuje na rôznych platformách medzinárodnej organizácie Energy Community ,so sídlom vo Viedni. Vznikla Dohodou (Treaty establishing the Energy Community) a vstúpila do platnosti v roku 2006. Zmluvné strany mimo EÚ: Albánsko, Bosna a Herzegovina, Gruzínsko, Kosovo, Severné Macedónsko, Moldavsko, Čierna hora, Srbsko a Ukrajina. Pozorovateľmi sú: Arménsko, Nórsko a Turecko.


 

ERRA

Logo Regionálneho združenia energetických regulátorov
Od roku 2001 je úrad členom Regionálneho združenia energetických regulátorov (ERRA), ktoré združuje regulačné orgány z krajín Európy, Ázie, Afriky, Stredného východu a Severnej a Južnej Ameriky. Činnosť ERRA je zameraná na formovanie stálej spolupráce medzi regulačnými orgánmi, výmenu informácií a regulačných skúseností, zvýšenie prístupu k regulačným poznatkom formou workshopov, seminárov a konferencií.


 

ICER

Logo Medzinárodnej konfederácie energetických regulátorov

Medzinárodnákonfederácia energetických regulátorov  je dobrovoľným združením pre spoluprácu medzi energetickými regulátormi z celého sveta. Cieľom je zlepšiťpovedomie verejnosti a tvorcov politík a porozumieťregulácii energie a jej úlohe pri riešeníširokého spektra sociálno-ekonomických, environmentálnych a trhových problémov.

Od roku 2000 pravidelne na trojročnej báze  organizuje Svetové fórum pre reguláciu energie (ďalej len WFER) ako spoločnéúsilie hlavných svetových energetických regulačných asociácií. V rámci tejto platformy sa stretávajúkľúčovíhráči energetického priemyslu, politici na vysokej úrovni, akademici a regulátori z celého sveta, aby sa zapojili do strategických a zmysluplných rozhovorov o aktuálnych problémoch energetického sektora.

Viac informácií nájdete na stránke konfederácie ICER



Regulačné orgány

Úrad koordinuje svoje kroky v medzinárodnej oblasti aj prostredníctvom spolupráce a vzťahov s inými regulačnými orgánmi: https://www.ceer.eu/eer_about/members.